Lymfatická masáž
Lymfatická masáž je typ masáže, který stimuluje tok lymfy v těle. Tím se pomáhá odplavovat odpadní látky, detoxikovat tělo a podporovat imunitní systém. Masér nebo terapeut používá jemné pohyby a tlak k podpoře přirozeného toku lymfy po lymfatických cestách.
Indikace
Lymfatická masáž se často používá k léčbě otoků, edémů, problémů s lymfatickým systémem, například po chirurgických zákrocích nebo kvůli poruchám toku lymfy. Také se může používat k podpoře imunitního systému, detoxikaci těla, redukce váhy a zmírnění stresu.
Kontraindikace
Existuje několik kontraindikací pro lymfatickou masáž, včetně akutní infekce, horečky, akutní záněty, kardiovaskulárních problémů, trombózy, pokročilých onkologických stavů a poruchy lymfatických uzlin. Je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem před podstoupením lymfatické masáže, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.
Co je lymfatický systém?
Lymfatický neboli mízní systém je soustava lidského těla, která dokáže odstranit odpadní látky, nejrůznější toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky a další patogeny. Věda, zabývající se lymfatickou soustavou, se nazývá lymfologie.
Mízní systém rozvádí po těle tekutinu, kterou označujeme jako lymfa či míza. Obsahuje bílé krvinky, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi, je nápomocna při odvádění přebytečné tekutiny v tělesných tkání a udržuje rovnováhu tekutin. Lymfatické cévy odvedou z tkání více než dva litry mezibuněčné tekutiny (tkáňového moku) denně, tu přefiltrují a vrátí zpět do krve.
Části lymfatického systému a funkce
Lymfatický systém je tvořen řadou tkání a orgánů. Jsou to slezina, brzlík, kostní dřeň, lymfatické uzliny a mandle.
Slezina je největší lymfatický orgán v těle, odstraňuje z krve unavené červené krvinky (erytrocyty) a funguje jako zásobník krve. Brzlík najdeme pod štítnou žlázou za hrudní kostí. Svoji nepostradatelnou funkci má hlavně v dětství, kdy je důležitý pro správný vývoj imunitního systému, mimo jiné také produkuje lymfocyty. S přibývajícím věkem se postupně zmenšuje až úplně zakrní.
Podstatnou složkou lymfy a imunitního systému jsou lymfocyty, bílé krvinky tvořené hlavně v kostní dřeni, v brzlíku (u dětí) a ve slezině. V cestách lymfatických cév jsou umístěny lymfatické uzliny. Uzliny jsou malé čočkovité až fazolovité útvary, kterých je v lymfatickém systému více než 600. Jejich hlavní funkcí je filtrovat mízu a čistit ji od mikroorganismů a toxických látek. Jestliže jsou uzliny zasaženy infekcí, můžou zduřet (otéci) a být bolestivé. Mandle a tkáň kolem jazyka a Eustachovy trubice tvoří Waldeyerův lymfatický okruh. Jde o lymfatickou tkáň v nosohltanu, která chrání dýchací cesty před infekčními mikroorganismy.
Mezi funkce lymfatického systému patří:
- odvod tkáňového moku z tkání ve formě lymfy,
- odvod tuků ve formě kapének do horní duté žíly,
- obranný mechanismus (mízní uzliny),
- odvod produktů metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky),
- přívod živin do krve,
- udržování stálosti vnitřního prostředí, tzv. homeostázy.